DLA BEZPIECZEŃSTWA TWOJEJ FIRMY

BLOG

Dla kogo automatyczna polisa ubezpieczenia należności? 1.04.2015

Ubezpieczenie należności w Polsce jest produktem, który ciągle ewoluuje. Wiele dużych i średnich przedsiębiorstw ubezpiecza należności od lat lub przynajmniej korzysta z narzędzi do zarządzania należnościami takimi jak: raporty kredytowe, monitoring należności czy windykacji oferowanych przez zewnętrzne wyspecjalizowane firmy. Tymczasem w obecnej zmiennej rzeczywistości gospodarczej ubezpieczenie należności jest ważnym produktem dla najmniejszych przedsiębiorstw, gdzie brak zapłaty za należności ze strony odbiorców może stawiać przed dylematem możliwości dalszego prowadzenia działalności.

Standardowe produkty ubezpieczenia należności funkcjonujące na polskim rynku są dostępne również dla takich najmniejszych przedsiębiorstw , natomiast koszty akwizycji ubezpieczycieli, czyli bezpośredniego dotarcia do potencjalnych Klientów oraz czasochłonny proces przygotowania ofert i doprowadzenia do zawarcia umowy ubezpieczenia, a później również serwis takich polis, powoduje, że w wielu przypadkach koszt takiego ubezpieczenia dla najmniejszych firm jest zbyt dużym obciążeniem finansowym. W Europie Zachodniej, gdzie ubezpieczenie należności ma znacznie dłuższą tradycję niż w Polsce od jakiegoś czasu funkcjonują automatyczne proste rozwiązania dla najmniejszych przedsiębiorców, które umożliwiają zawarcie umowy ubezpieczenia należności online. Należy tutaj podkreślić, że rozwiązanie takie jest możliwe dla bardzo małych firm, z niewielką ilością kontrahentów i prostą strukturą organizacyjną.

Takim prostym rozwiązaniem dysponuje m.in. Coface we Francji oferując swój produkt pod nazwą EasyLiner, który zapewnia monitoring odbiorców w celu wyeliminowania ryzykownych obiorców i jednocześnie windykację niezapłaconych faktur, a w przypadku ich nieodzyskania wypłatę odszkodowania. Ochronę ubezpieczeniową można uzyskać w ciągu zaledwie kilku minut, konfigurując online najlepsze dla siebie rozwiązanie i objąć ochroną ubezpieczeniową swoich odbiorców. W przypadku wątpliwości Coface umożliwia bezpośredni kontakt przedsiębiorcy z dedykowaną infolinią¹.

Euler Hermes, kolejny globalny ubezpieczyciel należności również oferuje m.in. w Wielkiej Brytanii proste rozwiązanie dla mikrofirm. Produkt Simplicity również umożliwia uzyskanie ochrony ubezpieczeniowej drogą online. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wyboru sposobu ubezpieczenia swoich odbiorców:

  1. Ubezpieczenie należności bez weryfikacji przez ubezpieczyciela – w takim przypadku ze względu na wysokie ryzyko udział własny w szkodzie jest bardzo wysoki i wynosi 40%
  2. Ubezpieczenie należności z weryfikacją w systemie ubezpieczyciela – w tym przypadku należy sprawdzić jaki rating na danego odbiorcę został nadany przez ubezpieczyciela. Jeśli odbiorca posiada wysoki rating, udział własny może wynieść nawet 10%, przy bardzo niskim ratingu udział własny pozostaje na poziomie 40%²

Zarówno Coface jak również Euler Hermes zamierzają wprowadzić opisane produkty na polski rynek jeszcze w tym roku³. To że produkty te będą dawały najmniejszym przedsiębiorcom możliwość szybkiego i co najważniejsze skutecznego sposobu ubezpieczenia swoich transakcji jest pewne. Oby również cena okazała się adekwatna do automatyzacji obsługi tych produktów.


¹ Źródło

² Źródło

³ Puls Biznesu, nr 29 (2015-02-13), str. 8-9, Mariusz Gawrychowski, Euler Hermes zarzuci sieć na płotki,

³ Puls Biznesu, nr 41 (2015-03-03), str. 11, SW, Coface ubezpieczy należności online

(Visited 816 times, 2 visits today)
powrót